Haberler

Samsung’un yeni televizyonları Tizen tarafından desteklenecek

Samsung, Tizen’le TV kategorisinde standart bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Samsung yeni yılla birlikte Tizen işletim sistemi için yeni bir platform oluşturduğunu duyurdu. Akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar ve diğer akıllı aygıtlar da dahil olmak üzere çok çeşitli cihazlar için geliştirilen Tizen işletim sistemini 2015 yılında Samsung’un duyuracağı tüm televizyonlarda göreceğiz.

Güney Koreli üretici CES etkinliği öncesinde yaptığı resmi açıklamada 2015 yılında tanıtacağı tüm TV’lerin Tizen işletim sistemi tarafından destekleneceğini duyurdu.

Televizyonlarda kullanılacak Tizen işletim sistemi sayesinde ürünler için uygulama geliştirmenin daha kolay olacağını savunan Samsung, aynı zamanda Tizen’i diğer üreticilerin kullanımına açacak. Şu an televizyonlarda standart bir işletim sistemi kullanılmıyor ve bu da hem uygulama geliştirme hem de uyumluluk noktasında kullanıcıları olumsuz yönde etkileyor. Samsung’un şu an için akıllı saatlerde yaygın olarak kullandığı Tizen işletim sistemini ilerleyen dönemlerde farklı üreticilerin de benimsemesi bekleniyor.

Samsung Tizen işletim sistemli ilk TV’nin prototipini geride bıraktığımız yaz gösterdi. Yapılan geliştirmeler neticesinde kararlı bir yapıya bürünen Tizen işletim sistemi beraberinde önemli özellikler de getirecek. Kullanıcılar Tizen’li TV’de PlayStation oyunları çalıştırabilecek ya da Samsung mobil ürünlerde oynanan bir oyunu kolay şekilde TV’ye aktarılabilecek.

Samsung’un Tizen’li televizyonları artık Wi-Fi Direct, Bluetooth teknolojilerini kullanarak diğer Samsung cihazlarıyla veri ve içerik senkronize edebilecek. Kullanıcılar ayrıca televizyon kapalıyken bile telefon ya da tabletlerden canlı TV izleme keyfini sürebilecek. Samsung ayrıca Smart TV’lerde yer alan Smart Hub arayüzünü daha işlevsel hale getiriyor.

Samsung’un Tizen işletim sistemi tarafından desteklenecek TV’leri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir