Haberler

Bill Gates, insan dışkısından elde edilen suyu içti! Video

Dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip olan Bill Gates, dünyanın birçok bölgesinde susuzluk sorununa çözüm olmak için insan dışkısınından su üretebilen makineden su içti.

Bill Gates yeterli atık arıtım ünitesine sahip olmayan bölgelerdeki susuzluk sorununa çözüm olacak bir makinanın tanıtımını beş dakika önce insan dışkısı olan atıktan üretilen suyu içerek yaptı.

Time’da yayınlanan habere göre Bill Gates, kendi bloğunda yayınladığı videoda makinenin çalışma prensiplerini anlattıktan sonra, insan dışkısından filtrelenen suyu makinenin güvenilirliğini ispat etmek için tanıtımdan sonra içti. OmniProcessor adı verilen makine ABD’de Gates’İn de kurucu ortaklarından olduğu Janicki Bioenergy tarafından üretiliyor. Şirketin ürettiği yeni teknolojiyle 100 bin insanın dışkısıyla 86 bin litre temiz su ve 250 kW elektrik enerjisi üretilebiliyor.

1420641615_img20150107162936.jpg

Ayrıca Bill Gates bloğunda yayınladığı yazıda, videoyla dünya çapında temiz içme suyuna ulaşımın ve sıhhi tesisatı geliştirmenin yollarıyla ilgili farkındalık yaratmak istediğini açıkladı.

UNICEF verilerine göre, dünyada 2,5 milyar insanın temiz suya erişimi son derece zor ve 768 milyon insan da günlük hayatında güvenli olmayan su kaynaklarını kullanmak zorunda kalıyor. Öte yandan UNICEF, “Temiz suya erişimin sınırlı olması ya da hiç olmaması her gün binlerce çocuğun ölümüne neden oluyor” diyor.

Kaynak: Bbc

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir