Haberler

Samsung’da işler hala yolunda değil

Samsung 2014’ün 4. çeyreğinde %37 düşüş bekliyor.

Samsung bugün 2014′ ün 4. çeyreği mali ön raporunu yayımladı. Şirketin tahminine göre, 2014’ün tatil sezonu satışları Samsung’a 47.3 milyar dolar civarında bir gelir getirecek. Söz konusu gelirin 4.5 milyar doları ise net kâr olarak açıklandı. Samsung’un açıklamış olduğu rakam beklentilerden yüksek olsa da, geçen yılın aynı dönemindeki kazançlarından önemli ölçüde daha düşük bir seviyede.

2013’ün son çeyreğinde Samsung,  54.9 milyar dolar gelir, 7.6 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Bu demek oluyor ki, şirketin işletim (çalışma) kârı 2104’ün 4. çeyreğinde %37’den daha büyük bir oranda, geliri ise %12 azalacak.

Olumlu açıdan bakacak olursak, Samsung’un geliri ve kazancı 2014’ün 3. çeyreğinden yüksek durumda, fakat tatil sezonunun tüm büyük akıllı telefon üreticileri için iyi geçti diyebiliriz.

Üst seviye akıllı telefon kategorisinde rekabet geçtiğimiz yıldan bu yana daha da agresifleşti. Çinli, Hintli üreticilerin de giriş seviyesinde (bütçe dostu) ağırlığını hissettirmesi Samsung’da yaşanan gelir düşüşünün bir numaralı etkeni olarak gösteriliyor. Bu yıl Xiaomi, Samsung’u tahtından ederek Çin’in bir numaralı akıllı telefon üreticisi olmuştu. 

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir