Haberler

Türkiye’nin ilk sosyal paylaşım sitesi ‘Sesly’ yayın hayatına başladı

Türkiye’nin ilk yerli sosyal paylaşım sitesi Sesly, Fizy altyapısında bulunan şarkıları paylaşmanız ve bu şarkıları sevdiklerinize itaf etmenize olanak veriyor.

Turkcell Geleceği Yazanlar ekibi tarafından yapılan bir proje geliştirme yarışması olan https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/muzikmaratonu/katilimcilar yarışmasında finale kalan İzmir Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan Mert Oral’ın geliştiricisi olduğu Türkiyenin ilk yerli sosyal paylaşım sitesi “Sesly” yayın hayatına başladı.

1421437397_img20150116213132.jpg

Peki proje hangi ihtiyacı karşılıyor?

İnsanoğlu duygularını ifade etmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç internetin yaygınlaşmasıyla internet sitelerine yansımış ve bu ihtiyaçtan dolayı girişimciler sosyal mecra sitelerini geliştirmişlerdir. Duygularını kelimelerle ifade etmek isteyenler Twitter’ı; resim/fotoğraf ile ifade etmek isteyenler Instagram’ı; videolarla ifade etmek için Youtube ve Vine geliştirilmiş olup bu paylaşımları Facebook üzerinden de yapmak mümkün hale getirilmiştir.

1421437380_img20150116213446.jpg

Facebook ve Instagram’da paylaşılan fotoğrafların açıklamasına şarkı sözleri ekleyen kullanıcılar, Vine’da şarkı sözleri ile birbirlerine laf dokundurmuş hatta Twitter üzerinden bile şarkı sözleri paylaşımı yapılıp kullanıcılar duygularını ifade etmek için aktif olarak bu yolu kullanmışlardır. Ancak şu ana kadar hiçbir geliştirici salt şarkı paylaşımı içeren bir sosyal mecra sitesi geliştirmiş değil. İşte “Sesly” tam olarak bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkarılmış bir projedir.

Öncelikle Sesly ne demek?

Sesly’nin sonundaki “ly” “lyrics” kısaltmasıdır. Sesly kelimesi ise bütün olarak düşünülebilir.

Sesly ne işe yarar?

Sesly, Fizy altyapısında bulunan şarkıların 30 saniyelik kısımlarını paylaşmanız ve bu şarkıları başkalarına itaf etmenize olanak verir.

Sesly’i neden ve niçin kullanmalıyım? sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

●Sesly şuanda Türkiye’nin ilk “yerli” sosyal medya sitesi olup, destek vermek amacıyla Sesly’i kullanabilirsiniz.

●Sesly’de ödüllü yarışma sayfası bulunmaktadır. http://www.sesly.org/@yarisma Bu yarışmalara katılarak, sayfada paylaşılan şarkının ve sanatçının ismini yorum olarak ilk yapan kişiye Fizy 1 aylık premium üyelik hediye ediliyor. Üstelik hergün yarışma yapılmaktadır

●Üstelik şarkılarla kendinizi ifade edip, şarkıları itaf edeceğiniz kişileri seçerek değişik bir deneyim elde edebilirsiniz.

●Ayrıca Sesly’i kullanmak çok kolaydır. İster mobil tarayıcınızdan, ister Android uygulamasından, ister Google Chrome uzantısını kullanarak ister de direk web sitesine giriş yaparak Sesly’i kullanabilirsiniz.

●Sesly ücretsiz olup, Facebook ile giriş de yapılabilmektedir.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir