Haberler

Samsung cephesinde düşüş devam ediyor

Şirket 2014’ün son çeyreğine ait mali raporunu açıkladı.

2014 yılıyla birlikte düşüşe geçen Samsung  yılın son çeyreğinde de kâr elde etmesine rağmen önceki yıllara oranla düşüşünü sürdürdü. Firmanın açıkladığı 2014 yılı dördüncü çeyrek mali raporuna göre 48.6 milyar dolar gelir elde edildi. Faaliyet kârı ise 4.8 milyar dolar olarak açıklandı. Söz konusu rakamlar bir önceki dönemle kıyaslandığında %36 ve %11’lik düşüş yaşandı. Açıklanan mali raporda Güney Koreli firma adına tek olumlu gelişme ise analistlerin tahminlerinden daha yüksek rakamlar elde edilmesi oldu.

Samsung’un elde ettiği gelire en önemli katkıyı Galaxy Note 4 yaparken, Galaxy S5 satışları ise yıl genelinde beklentilerin bir hayli uzağında kaldı. Üstelik Samsung geride kalan çeyrekte uzun bir aradan sonra Apple tarafından geçilmiş olabilir. Analistlerden gelen ilk rakamlara göre Apple geride bıraktığımız çeyrekte 74 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Samsung’un ise 72 ila 75 milyon arasında akıllı telefon satışı gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

Güney Koreli firmanın 2015’in ilk çeyreğinde ciddi bir sıçrama yapması beklenmiyor. 2 Mart’ta Dünya Mobil Kongresi’nde daha önceki Samsung telefonlarına benzemeyen yenilikçi bir akıllı telefon (Galaxy S6) tanıtımı gerçekleştirecek şirketin ikinci çeyrekte nasıl bir performans sergileyeceği şimdiden merak ediliyor. 

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir