Haberler

Uçakta en iyi koltuk nasıl seçilir?

Kanat üstü olmasın!

Akıllı seyahat arama motoru KAYAK.com.tr, kabin görevlisi ve Confessions of a Trolley Dolly adlı internet sitesinin yazarı Dan Air ile işbirliği yaparak, en çok kullanılan uçak tipleri olan Airbus A320 ve Boeing 777’lerde hangi koltukların en iyileri olduğunu araştırdı.

Buna göre Türk Hava Yolları, AtlasJet ve Pegasus gibi şirketlerin filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320’lerde en iyi koltuk 1A. Çünkü 1A, diğer koltuklara göre daha geniş ve pencere kenarı. Ayrıca host ve hostesler ilk ikramı burada oturan yolculara yapıyor. Ancak bu koltuğu tercih edenlerin dikkat etmesi gereken bir şey var: 1A kapının hemen ardında ve soğuk! Buna rağmen uçağın ön bölümündeki seçilen yerler göreceli olarak arka kısımlara göre daha gürültüsüz.

Airbus A320’lerde uçacaksanız, 15’ten 20’ye dek uzanan numaralı sıralardaki koltuklarda oturmamaya özen gösterin. Bu sıralar kanat üstüne denk geldiği için çok gürültülü oluyor.

GENİŞ ARALIK, RAHAT YOLCULUK

 1423648567_cal-economy-2.jpg

Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirates gibi birçok şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte yarar var. Hem ilk ikramlar bu koltuklarda oturanlar yapılıyor hem en ön koltukla aradaki mesafe geniş olduğu için rahat yolculuk yapılıyor.

Boeing 777’lerde en az tercih edilenler, en sonda yer alan 44. ve 45. sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok şikayet ettiği konular; koltuğun dar olması ve tam yatmaması, ayrıca tuvalet ve yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması da gürültü ve yoğunluk açısından sıkıntı yaratabiliyor.

KAYAK Türkiye, Yunanistan ve İtalya Ülke Müdürü Gürhan Karaağaç, akıllı koltuk seçim önerileriyle ilgili şöyle dedi: “KAYAK olarak müşterilerimizin ‘akıllı’ seyahat etmelerine odaklanmış bir şirketiz. Müşterilerimizin seyahat deneyimlerini en iyi hale getirmek için ne zaman en uygun fiyata bilet alınır, en rahat nasıl yolculuk edilir gibi bilgilere ulaşmak için araştırmalar yapıyoruz. En iyi koltukların hangileri olduğunu belirlemek için de kabin memurları ile birlikte çalıştık. Bu tür bilgiler, seyahatinizin en rahat ve sorunsuz şekilde geçmesi bakımından çok önemli.”

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir