Haberler

Sony yeni kamerası A7 II ile sınırları zorluyor

Sony’den dünyanın ilk optik 5 eksenli görüntü sabitleme özellikli full frame fotoğraf makinesi Sony α7 II

Sony, α7 değiştirilebilir objektifli modeller serisinin en son üyesi ve dünyanın full frame görüntü sensörü için tasarlanmış optik 5 eksenli görüntü sabitlemeye sahip ilk fotoğraf makinesi α7 II’yi (ILCE-7M2) piyasaya sürdü.

Kompakt boyutları ve hafif gövdesi ile olağanüstü görüntü kalitesi sunan A7II 24,3 efektif megapiksellik 35 mm full frame Exmor® CMOS sensör, fotoğraf makinesindeki sarsıntıları telafi edebilmek için beş eksende hareket ederken, fotoğraflarda 4,5 adıma kadar daha yüksek düzeltme deklanşör hızına eşdeğer optik görüntü sabitleme sağlıyor. Daha önce tripod gerektiren durumlarda, artık elde kullanımda bile keskin netlikte fotoğraf ve videolar çekmek mümkün oluyor. Bu gibi durumlarda, kullanıcılar görüntü sabitlemenin rahatlığı ile full frame sensörden harika şekilde üretilmiş görüntülerin tadını çıkartabiliyorlar. Kamera içi görüntü sabitleme aynı zamanda opsiyonel bir objektif adaptörü üzerine, A-mount objektifler kullananlara da keskin görüntüler sunuyor.

1423835888_a7iiwfe1635zrightside.jpg

α7 II’nin başlıca özellikleri:

Dünyanın optik 5 eksenli görüntü sabitleme özelliğine sahip ilk1 full frame fotoğraf makinesi 

Çekim yapılırken meydana gelebilen açısal titreme (sendeleme ve yalpalama), fotoğrafta büyütme arttıkça daha da çok fark edilen kayma titremesi (X ve Y eksenleri üzerinde) ve gece çekimleri veya video kaydı sırasında etkileyen dönme titremesi (devrilme) gibi titremeler de dahil olmak üzere, fotoğraf ve videolarda beş eksendeki çeşitli fotoğraf makinesi titremelerini tespit edip 5 yönlü sensör hareketi ile düzeltiyor.

Fotoğraflarda , 4,5 adıma kadar daha yüksek düzeltme deklanşör hızına eşdeğer sabitleme sunuluyor.2

Çeşitli α™ objektifler için ideal optik 5 eksenli görüntü sabitleme 

Daha düşük deklanşör hızlarında, elde loş ışıkta çekim mümkün hale gelerek bir tripod’a ihtiyaç olmaksızın daha yüksek yaratıcılık ve mobiliteye izin veriyor. Dolayısıyla, fotoğraf makinesi gövde içi görüntü sabitlemesi Optik SteadyShot (OSS) bulunmayan E-mount objektifler ile dahi etkili oluyor. A-mount objektifler için de (LA-EA4 gibi bir opsiyonel yuva adaptörü kullanılarak) fotoğraf makinesindeki titreme fotoğraf makinesinin gövdesi içinde beş eksen boyunca telafi ediliyor. Kullanıcılar bu şekilde α7 II ile çeşitli α objektiflerin harika imge oluşturma gücünden en iyi şekilde yararlanabiliyorlar.

Canlı görüntü fonksiyonelliği ile görüntü sabitleme sonuçlarının teyit edilmesi

Düzeltilen görüntünün fotoğraf makinesinin LCD ekranı veya OLED vizöründe gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi, telefoto veya makro objektif kullanırken dahi hassas şekilde kadrajlama ve netlemeye imkân veriyor.

1423835902_a7iiwsel2470zfronthires.jpg

Hızlı Hibrit AF ile süratli, hassas otomatik netleme

117 noktalı netleme düzleminde aşama algılamalı AF sensörü ve 25 noktalı kontrast algılamalı otomatik odaklama -AF noktaları ekranın geniş bir alanı üzerine yerleştirilerek aşama algılamalı AF’nin mükemmel takip yeteneklerinden faydalanarak böylece başka türlü odaktan kaçabilecek hareketli öznelerin net şekilde yakalanabilmesine imkân veriyor.

%30 daha hızlı AF duyarlılığı

Öznenin konumunu tespit etmek için daha gelişmiş bir algoritma kullanılması objektif hareketinin de en iyi düzeyde olmasını sağlıyor. Pek çok durumda, önceki modellerdekine göre %30 daha hızlı olan otomatik netleme, yüksek duyarlılık sunuyor.

Gelişmiş hareket tahmin algoritması ile önceki modellerin 1,5 katı takip yeteneği

Hareketli nesnelerin hareketlerinin öngörülmesi için daha da iyileştirilen orijinal Sony algoritması, öznelerin takip edilmesi ve bir sonraki hareketin tahmin edilmesinde 1,5 katlık bir performans artışı sağlıyor. Ayrıca, AF ve otomatik pozlama (AE) da öznenin ani bir hareketi veya ifadesinin de kaçırılmaması için yüksek hızlı aralıksız çekim (saniyede 5 kareye kadar) sırasında özneyi takip etmeye devam ediyor. Son olarak, ciddi şekilde iyileştirilen takip yeteneği ve özne yakalama da, özneye büyüklüğüne göre netlemeyi optimize eden bir özellik olan “kilitlenen AF” ile görüntü analiz teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde mümkün hale geliyor.

Full frame sensör ve BIONZ X görüntü işleme motoru ile üstün görüntü kalitesi ve zenginleştirilmiş video kayıt özellikleri

A7II, yaklaşık 24,3 efektif megapiksel full frame Exmor CMOS görüntü sensörü içeriyor. Yüksek çözünürlük ve daha büyük pikseller, objektifin optik performansının tam potansiyelini ortaya çıkartmak için hassasiyeti geliştirirken görüntüdeki paraziti de azaltıyor. Görüntüler harika bir şekilde oluşturulurken sadece full frame sensörler ile elde edilebilen bokeh etkileri de mümkün hale geliyor.

Muhteşem detay ve doğal dokular, daha az parazit için BIONZ X görüntü işleme motoru

Gelişmiş bir BIONZ X görüntü işleme motoru bulunan α7 II görüntüleri birçok şekilde iyileştiriyor. “Detay yeniden üretme teknolojisi” görüntünün en ince detaylarında dahi doğal görünümlü dokuları yeniden üretiyor. “Kırılım azaltma teknolojisi” diyafram açıklığı kısıldığında meydana gelen detay kaybının önüne geçiyor ve “alana özel parazit azaltma” geceleri ve kapalı mekânlar gibi loş ışık koşulları altında olağanüstü detayı ve dokuyu korurken paraziti ciddi şekilde azaltıyor.

Yüksek bit hızlı XAVC-S kaydı destekliyor

Fotoğraf makinesi, AVCHD Ver. 2.0 Full HD (1920×1080) 60p (50p)/60i (50i)/24p formatının yanı sıra, profesyonel XAVC® formatından türetilen XAVC-S tüketici formatında da kayıt yapıyor. Böylece 50 Mbps yüksek bit hızında olağanüstü Full HD video kalitesi sunuyor. Uzun GOP sıkıştırma kullanılarak video için MPEG-4 AVC/H.264 codec’i kullanılırken, video codec’i ile birlikte kareler arasındaki farklılıkları hedefliyor. Ses kaydı için ise lineer PCM kullanılırken dosyalar da MP4 formatında kaydediliyor.

Profesyonel iş akışlarına uygun tüm özelliklere sahip video kayıt

Görüntü profilleri kamera içinde pratik ton ayarlamasına imkân veriyor. α7 II aynı zamanda geniş bir dinamik aralığını koruyan S-Log2 gamma fonksiyonunu ve geniş S-Gamut modunu da destekliyor. Diğer özellikler arasında Zaman Kodu/Kullanıcı Biti (düzenlemede kullanılmak için), Kayıt Kontrolü (uyumlu harici kayıt cihazları ile senkronize kayıt için), imleç gösterge/ayarları ve çift video kaydı da bulunuyor.

Gelişmiş kullanılabilirlik ve güvenilirlik

Hassas kullanılabilirlik

Kolun şekli ve yüksekliği, büyük telefoto objektif takılıyken dahi fotoğraf makinesinin sabit kalmasını sağlıyor. Deklanşör düğmesi, önde daha doğal bir his veren bir konumda yer alıyor. Bu özellik ve tuşun artan büyüklüğü, fotoğraf makinesindeki titremenin azaltılmasını sağlıyor. Fotoğraf makinesinin tasarlanmasında çekiş konfor ve rahatlığı öncelikli olarak ele alınmış. On ayarlanabilir düğmeye 56 fonksiyondan herhangi biri atanabiliyor.

Eğilebilir ekranda, parlak güneş ışığı altında dahi kullanışlı görünürlük için bir White Magic™ LCD ekran bulunuyor.

Doğru ön izleme için keskin, yüksek kontrastlı XGA OLED Tru-Finder™ vizör

2,36 milyon nokta eşdeğer çözünürlük ve yüksek kontrastlı bir XGA OLED Tru-Finder vizör, ayarlardaki düzenlemelerin tam olarak hayata geçirilmesini, büyütülmüş ekran veya yoğunlaştırma özellikleri ve bokeh etkileri kullanılarak ince netlemeyi mümkün hale getiriyor. Vizör aynı zamanda önceki çekimlerin net bir şekilde gözden geçirilmesine de imkân veriyor. Fotoğraf makinesi tam APS-C uyumlu olduğundan, APS-C objektifler kullanıldığında dahi tüm görüntüyü gösteriyor.

Profesyonellerin beğenebileceği güvenilirlik

Üst ile ön kapağın ve iç yapıların magnezyum alaşımdan sağlam yapısı, fotoğraf makinesinin hem dayanıklı hem de hafif olmasını sağlıyor. Dayanıklı yuva yapısı büyük telefoto objektifleri, ağır video objektifleri ve diğer birçoklarının altından kolaylıkla kalkıyor.

Ana düğme ve kadranlar da nem ve tozun dışarıda tutulmasını sağlamak için sızdırmazlık yaratırken, medya ve yuva kapaklarının yanı sıra gövde ek yerlerinin iç içe geçen çift katmanlı yapısı nem ve toza dayanıklılığı daha da yükseltiyor. Genel olarak, fotoğraf makinesi birçok durumda fotoğrafçıların, makinelerinin güvenliğinden endişelenmek zorunda kalmaksızın kullanılabileceği şekilde tasarlandı.

Hızlı başlatma zamanı – %40 daha hızlı4

Fotoğraf makinesi açıldıktan sonra, mevcut modellere göre çekim yapmaya yüzde 40 daha erken hazır hale geliyor.

 

Mobil cihazlara bağlanabilirlik için Wi-Fi ve NFC özellikliMobil bağlantı için Wi-Fi ve NFC bağlanabilirliği

· PlayMemories Camera Apps ile özellikler genişletilebiliyor

Kullanıcılar, güncellenmiş bir Lens Compensation uygulamasının (objektif bilgisinin Exif verilerine kaydedilmesini, kaydedilen videonun telafisi ve lens telafi değerlerinin alınması/verilmesini mümkün kılar) kurulumunu yaparak, objektif çevresel gölgeleme, renk bulanıklığı ve bozulma için düzeltme değerlerini de manuel olarak ayarlayabiliyorlar.

Daha fazla bilgi için, PlayMemories Camera Apps web sitesini ziyaret ediniz: www.playmemoriescameraapps.com/portal.

Aksesuarlar

α7 II için VG-C2EM Dikey Fotoğraf Makinesi Kolu

Özellikle α7 II için tasarlanan bu dikey fotoğraf makinesi kolu, gerek dikey gerekse yatay konumda istikrar ve fotoğraf makinesinin kontrolünü geliştiriyor. İki adet NP-FW50 şarj edilebilir pil paketi (ürüne dahil değil) çekim sırasında daha uzun pil ömrü sunuyor. Neme ve toza karşı son derece güvenilir yapısı bulunuyor.

Uyumlu modeller: α7 II

α7 II için LCS-AMB Yumuşak Taşıma Çantası

A7II, objektif, bataryalar ve şarj aletini kolaylıkla muhafaza eden çanta kollay kullanıma imkan sağlıyor

FDA-EP15 Mercek

Konfor için tasarlanmış yumuşak mercek.

Uyumlu modeller: α7 II, α7S, α7R, α7

 

α değiştirilebilir objektif [E-moun]

70-200mm f4 Sony G Serisi Objektif (SEL70200G.AE)

Lens

SEL70200G, sabit 4 diyafram açıklı ile spor veya vahşi yaşam çekimi yaparken gücünü gösterir. Telefoto 70 – 200 mm telefoto aralığını kapsayan bu objektif, geliştirilmiş G Serisi optik bileşenlerini dahili görüntü sabitleme ile birleştirir. Toza ve suya dayanıklı olan objektif aynı zamanda parlama ve gölgelenmeyi en aza indirmek için Sony Nano AR Kaplamaya sahiptir.

Sony’den α7 II bu gün itibariyle Türkiye’de satışa sunuluyor.

Teknik Özellikler

Model Adı

α7 II (ILCE-7M2)

Objektif yuvası

E-mount

Görüntü sensörü

Görüntü sensörü

35mm full frame (35.8 x 23.9mm), Exmor CMOS sensörü

Piksel sayısı(efektif)

Yaklaşık 24.3 megapiksel

Objektif yuvası

E mount

Kayıt formatı

Fotoğraf

JPEG (DCF Ver. 2.0, Exif Ver. 2.3, MPF baseline uyumlu), RAW (Sony ARW 2.3 format)

Video

XAVC S / AVCHD format Ver. 2.0 uyumlu / MP4

Video işlevleri

Resim Profili

Resim Profili (Kapalı/1-7, Siyah Düzeyi, Gamma (Video, Fotoğraf, Cine1-4, ITU709, ITU709 [800%], S-Log2), Siyah Gamma, Diz, Renk Modu, Doygunluk, Renk Aşaması, Renk Derinliği, Detay, Kopyala, Sıfırla)

Diğer

Zaman Kodu/Kullanıcı Biti, Kayıt Kontrolü, Otomatik Yavaş Deklanşör, Çift Video Kaydı, İmleç Ayarı

Temiz HDMI çıkışı

1920 x 1080 (60p (50p) / 60i (50i) / 24p?

YCbCr 4?2?2 8bit/RGB 8bit

Medya

Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, SD bellek kartı, SDHC bellek kartı (UHS-I uyumlu), SDXC bellek kartı (UHS-I uyumlu)

Odak sistemi

Tip

Hızlı Hibrit AF (aşama algılamalı AF/kontrast algılamalı AF)

Odak noktası

Full frame: 117 nokta (aşama algılamalı AF) / APS-C: 99 nokta (aşama algılamalı AF) /25 nokta (kontrast algılamalı AF)

Hassasiyet aralığı

EV -1 ila EV 20 (F2.0 objektif takılıyken ISO 100 eşdeğerinde)

Pozlama kontrolü

Ölçüm türü

1200 bölgeli değerlendirme ölçümü

ISO hassasiyeti (Tavsiye Edilen Pozlama Endeksi)

Fotoğraf: ISO 100-25600 (ISO 50/64/80 genişletilebilir), AUTO (ISO 100-6400, seçilebilir alt limit ve üst limit), Çoklu Kare NR (ISO 51200’ye kadar genişletilebilir)

Video: ISO 200-25600 eşdeğer, AUTO (ISO 200-6400)

Deklanşör

Deklanşör hızı

Fotoğraf: 1//8000’de 30 saniye, Bulb

Video: 1/8000’de 1/4 saniye

Elektronik ön perde deklanşör

Var (Açık / Kapalı)

SteadyShot INSIDE (görüntü sabitleme)

5 eksenli telafili Görüntü sensörü-Kaydırma mekanizması (Telafi objektif özelliklerine bağlıdır)

4.5 kademe (CIPA standardı temelinde. Sadece sendeleme/yalpalama titremesi. Sonnar T* FE 55mm F1.8 ZA objektif takılıyken. Uzun pozlamalı NR kapalı.)

Drive

Kesintisiz çekim hızı

Yüksek: Maks. Yaklaşık 5fps, Düşük: Maks. Yaklaşık 2.5fps

Kaydedilebilir kare sayısı (Yaklaşık) kesintisiz çekim sırasında *1

Kesintisiz çekim Yüksek: 77 kare/25 kare (RAW)

Vizör

Tip

Elektronik vizör (XGA OLED Tru-Finder)

Toplam nokta sayısı

2.359.296 nokta

Alan kapsamı

%100

Büyütme

Yaklaşık 0.71x (sonsuzlukta 50mm objektif ile, -1m-1 diopter)

LCD ekran

Tip

7.5cm (3.0 tip) TFT drive

Toplam nokta sayısı

1,228.800 nokta

Ayarlanabilir açı

Yukarı yaklaşık 107 derece, aşağı yaklaşık 41 derece

Ses

Mikrofon

Dahili stereo mikrofon

Hoparlör

Dahili, monaural

Ara yüz

Çoklu ara yüz yuvası, HDMI mikro konnektör (Tip D), Mikrofon terminali (3.5mm Stereo minijack), Kulaklık terminali (3.5mm Stereo minijack), Çoklu / Mikro USB Terminali

Kablosuz LAN (dahili)

Wi-Fi Uyumlu, IEEE802.11b/g/n (2.4GHz bandı)

NFC

NFC Forum Tip 3 Tag uyumlu

PlayMemories Camera Apps

Var

Pil

Şarj Edilebilir pil paketi NP-FW50

Ağırlık

Yaklaşık 599g (pil ve Memory Stick PRO Duo ile)

Yaklaşık 566g (sadece gövde)

Boyutlar

Yaklaşık 126.9 x 95.7 x 59.7mm (G x Y x D, CIPA uyumlu)

Çalışma Sıcaklığı

0-40°C

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir