Haberler

Google ile Yandex arasındaki rekabet kızışıyor!

Rusya’da Google ili Yandex arasındaki savaş tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex, Google hakkında “haksız avantaj sağlayarak rekabet kurallarını ihlal ettiği” iddiasıyla Rusya Rebaket Kurumu’na başvurdu.

İddiaya göre Google, bilgisayar üreticileri Android yazılımlarda “Google Play” uygulamasını önceden kurmak istediklerinde “Google’ı önceden saptanmış arama motoru olarak ayarlamalarında ısrar ediyor”. Yandex, bu durumun rakibine haksız avantaj sağladığını öne sürüyor. İddialarla ilgili Google’dan henüz bir açıklama gelmese de, şirketin üreticilerin önceden yazılımını kurmadıkları takdirde, rakip şirketlerin hizmetlerini kurabileceğini söyleyerek kendisini savunması bekleniyor.

Şikayete konu olan Google Play, Android işletim sistemi için için en güvenli ve en fazla ürüne erişimi sağlayan uygulama olarak öne çıkarılıyor. Geçmişte Microsoft ve diğer şirketler Avrupa Komisyonu’na Android’i şikayet etmiş, söz konusu yazılım sistemini “Google’ın truva atı gibi hareket etmekle” suçlamıştı.

1424293925_img20150218231223.jpg

Geçen yıl Avrupa Birliği (AB) Rekabet Kurumu, Google’dan “uygun” bir yanıt almadığı takdirde iddialarla ilgili “muhtemelen” resmi bir soruşturma açacağını söylemişti. AB Rekabet Kurumu ayrıca Google’ın arama ve reklam sektöründe rekabet kurallarını ihlal edip etmediğine dair ayrı bir soruşturma yürütüyor.

Yandex, geçen Kasım’dan bu yana Prestigio, Fly ve Explay adlı şirketlerin kendisiyle iletişime geçerek, “Google’ın kısıtlamaları nedeniyle artık Yandex uygulamalarını Android yazılımlı ürünlere yükleyemediklerini” söylediklerini ileri sürdü. Yandex bu kısıtlamalar nedeniyle Android sistemli ürünlerde kendi hizmetlerinin önceden kurulumuna imkan kalmadığını ileri sürdü.

Yandex şirketinin Halkla İlişkiler Müdürü Ochir Mandzhikov, Rusya’daki Yandex’in arama payının iOS yazılımlı cihazlarda artarken, Android sistemli cihazlarda son bir yılda %52’den %44’e düştüğünü söyledi. Mandzhikov, üreticilerin hangi yazılımı veya arama motorunu önceden kuracakları konusunda seçenekleri olması gerektiğini belirtti ve “Bu nedenle Google’ın Android yazılımlı sistemlerde ‘Google Arama’ ve diğer hizmetlerini birbirinden ayırması gerekiyor” dedi.

Rusya Rekabet Kurumu yetkilileri ise yaklaşık bir ay içinde Yandex’in şikayetine yanıt vereceklerini belirtti. Kurum değerlendirme sonucu ya şikayeti reddedecek ya da Google hakkında dava açılmasına karar verecek.

Kaynak: bbc

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir