Haberler

Startup Turkey’de en başarılı girişimler ve yılın melek yatırımcıları açıklandı!

Melek Yatırımcı Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 100’ü aşkın girişimi 150’den fazla yatırımcı ile buluşturan Avrasya’nın en büyük internet ve girişimcilik etkinliği Startup Turkey’de en başarılı girişimciler ve yılın melek yatırımcıları belirlendi. Türkiye’deki 300 kayıtlı melek yatırımcı arasından dokuz adayın ve Startup Turkey finallerine kalan 15 girişimin değerlendirildiği gecede, ödülleri MEF Üniversitesi’nden Prof. Erhan Erkut, girişimleri de Yazar ve Editör Elmira Bayrasli takdim etti. 

Startup Challenge Finalistleri kıyasıya yarıştı 

Dünya çapından umut vadeden girişimcilerin yarışına sahne olan Startup Turkey, iki gün boyunca “Startup Challenge” adı verilen girişimci sunumlarıyla, dünyanın dört bir yanından gelen 67 girişimi dünya çapında ün salmış yatırımcılar karşısında ağırladı. Kitlesel fonlamadan halk ulaşım bilgilendirme sistemlerine, mobil oyun geliştiricilerden yenilikçi online yayıncılık çözümlerine kadar pek çok farklı alanda geleceğin teknolojilerini yaratma hedefiyle yola çıkan 15 girişimci, aşamalı elemeler sonunda dünya devlerinin önünde Startup Turkey finallerinde ter döktü. 

Girişimciler, Sean Percival (500 Startups), Kentaro Sakakibara (Samurai Incubate), Mike Butcher (TechCrunch) ve Vitaly Golomb’dan (CCC) oluşan zorlu bir jüri önünde ikişer dakikalık sunumlar ile ürünlerini, ekiplerini ve iş modellerini yatırımcılara ve internet canlı yayınıyla dünyaya anlatma fırsatını yakaladı.

Jüri oylaması sonunda finale kalan 15 girişim arasından Ferruh Mavituna’nın ekibiyle birlikte geliştirdiği web uygulamalarının güvenlik açıklarını tarayan ve raporlayan yazılım Netsparker birinciliği elde etti. Ürdün çıkışlı sosyal oyun geliştiricisi Play3arabi ikincilik ödülünü alırken, farklı müzik servislerini tek noktada birleştirerek dijital müzikteki parçalanmış yapıyı ortadan kaldıran Türkiye çıkışlı müzik platformu Cubic.fm de üçüncü oldu. 

Etohum’un Kurucusu Burak Büyükdemir, aynı zamanda Kemal Akçalı ve Caner Soyer tarafından kurulan, inşaat ve mimarlık sektörleri için özelleştirilmiş bir artırılmış gerçeklik uygulaması olan Pandora’nın, Startup Turkey’ye katılan yatırımcılar ile 260 bin TL’lik yatırım sözleşmesine imza attığını duyurdu. 

1425283755_startupturkey2.jpg

Melek Yatırımcı Ödülleri sahiplerini buldu 

Bu yıl girişimci ekosisteminin en önemli parçalarından biri olan melek yatırımcıları ödüllendirmek ve melek yatırımcılığı teşvik etmek amacıyla ilk kez verilen Melek Yatırımcı Ödülleri, 120’den fazla aday arasından seçildi. Prof. Erhan Erkut, Kenan Çolpan, Dr. Recep Bildik ve Hakan Ertürk gibi sektör oyuncularını yakından tanıyan jüri üyelerinin oluşturduğu kısa listede yer alan ilk dokuz aday, Hasan Aslanoba, Joachim Behrendt, Mehmet Bodurgan, Ziya Boyacıgiller, Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Emre Kurttepeli, Selçuk Saraç, Tahir Zaimoğlu ve Umur Özal olarak belirlendi.   

Melek yatırımcıların geçmiş performanslarından portföy büyüklüklüklerine, girişimcilerle yönelik mentorluk süreçlerinden yatırımcı ağı üyeliklerine ve üniversiteler ile sivil toplum işbirliklerine kadar 15’e yakın farklı kriter ile değerlendirilen dokuz aday, son olarak melek yatırımcılar hakkında girişimcilerle yapılan mülakatlar sonunda belirlendi. 

Türkiye melek yatırımcılık ekosistemine katkılarından dolayı Melek Yatırımcı Ödülleri’yle onurlandırılan melek yatırımcılar ve melek yatırım kurumları ise şöyle:

Yılın Melek Yatırım Kurumu Ödülü: T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TEB Özel Bankacılık

Yaşam Boyu Onur Ödülü: Hasan Aslanoba, Emre Kurttepeli ve Ziya Boyacıgiller

Yılın Melek Yatırımcısı Ödülü: Joachim Behrendt

 

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir