Haberler

Cyanogen CEO’su Kirk McMaster: Google’ın kafasına kurşun sıkacağım!

Cyanogen CEO’su Kirk McMaster Google ile ilgili sert bir açıklama yaparak açık açık savaş ilan etti.

Oluşturduğu ekibiyle ve aldığı dev yatırımlarla Google’dan bağımsız bir Android platformunun temellerini atan Cyanogen CEO’su Kirk McMaster Google ile ilgili sert bir açıklama yaptı.

Cyanogen CEO’su Kirk McMaster Forbes’e yaptığı konuşmada açık açık ‘Google’ın kafasına bir kurşun sıkacağız’ cümlesini kullanndı. Ayrıca CEO, çok yakın zamanda akıllı telefonları Google’ın stok programlarından kurtaracaklarını, bu durumun Android’in rahat bir nefes almasını sağlayacağını belirtti.

Bu açıklama bir arada huzurlu bir şekilde yaşamaktan daha çok bir savaşın açık ilanı gibi görünüyor. Kirk McMaster’ın böyle iddialı konuşmasının ardında birçok üretici ile yaptığı yeni bir ortaklık anlaşmaları yer alıyor. Şirketin bu projesini hayata geçirecek cihazları üretebilecek bir firmanın varlığının olması bu açıklamaların yapılmasındaki en büyük etkenlerden biri. Öyle ki şirket, kaliteli ve uygun fiyatlı akıllı telefonlarıyla tanınan ABD merkezli BLU Products firması ile anlaşmış durumda. BLU Products, 2015 yılı sona ermeden Cyanogen’in geçmiş sürümlerinden farklı olarak Google uygulamalarının ve servislerinin olmadığı Cyanogen işletim sistemli bir akıllı telefonu piyasaya sürecek.

1427300629_img20150325182052.jpg

BLU CEO’su Samuel Ohev-Zion, telefona dair detayların henüz netleşmediğini, ancak Cyanogen’in Google’dan eksik kalan parçalarını diğer firmalarla doldurmasının mümkün olduğunu ifade etti. Bu uygulamalar arasında Google Play Store’un yerine Amazon Appstore, Opera web tarayıcı, Dropbox, Skype, Bing, Nokia’nın HERE isimli haritalar servisi ve Microsof One Drive ve diğer ofis uygulamaları bulunuyor.

Öte yandan Microsoft’un kişisel asistanı Cortana ve tarayıcı motoru Bing, BLU’nun arama-sorgulama motorları olarak kullanılacağı belirtiliyor. Cyanogen CEO’su Kirk MacMaster ve BLU’nun yönetim kurulu sözcüsü Samuel Ohev-Zion’un çok yakında harekete geçmesi bekleniyor.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir