Haberler

10 çekirdekli Snapdragon 818 sızdırıldı!

Qualcomm büyük oynuyor

Qualcomm, kendi fabrikası olmayan ve sadece işlemci mimarisi tasarlayan bir şirkettir. Qualcomm özellikle son 2 yıldır mobil sektöre yön veriyor ve büyük üreticiler için özelleştirilmiş işlemci çözümleriyle (LG G4‘te kullanılan 6 çekirdekli Snapdragon 808) kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. 

İntel‘in kurucularından birisi olan Gordon Moore 19 Nisan 1965’te “Her 18 ayda bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısının iki katına çıkacağını, bunun bilgisayarların işlem kapasitelerinde büyük artışlar yaratacağını, üretim maliyetlerinin ise aynı kalacağını, hatta düşme eğilimi göstereceğini (Wikipedia) öngörmüş ve bu güne kadar bu söylem doğru çıkmıştı.

Son dönemde ise transistör boyutlarının düşürülme endeksi yavaşlamış ve 18 aydan daha uzun sürelere çıkmıştı. Üreticiler de yerinde sayacaklar değil ya küçültemiyorsak zar alanını büyütelim hazır büyütmüşken “çekirdekte” ekleyelim noktasına gelmişlerdi.

Siz değerli okuyuculara akıllı telefonlarda 6 – 8 çekirdeğe gerek var mı diye sorsak; eminiz kimi okuyucularımız “evet”; kimi okuyucularımız ise “hayır” diyecektir. Biz bu noktada ise size apple A8 yonga setini örnek göstererek aradan çekilmek istiyoruz.

Qualcomm, Snapdragon 810′un fazla ısınması yüzünden çareyi farklı yerlerde aramaya başladı. Öncelikle LG G4’te kullanılan 6 çekirdekli Snapdragon 808, performans anlamında oldukça başarılı bir işe imza atarken firma yeni işlemcisi Snapdragon 818‘de 10 çekirdek kullanacağını duyurdu; ya da sızdırıldı.

 1431336836_818.png

Snapdragon 818‘in üretim mimarisi henüz belli değil ama zaten yeterince ısınan Snapdragon 810’dan ders alınacağını ve firmanın 16 nanometre sürecine geçiş yapacağını umuyoruz.

Snapdragon 818’de

  • 4 adet düşük güç tüketimine sahip 1,2 GHz hızında çalışan Cortex A53 çekirdekleri olacak
  • 2 adet orta güç tüketimi gerektiren ve 1,6 GHz hızında çalışan Cortex A53 çekirdekleri olacak
  • 4 adette yeni tanıtılan Cortex A72 çekirdekleri işlemciye asıl gücü sağlayacak. 

Bu çekirdeklerin hep birlikte çalışıp çalışmayacakları ise tam bir muama ama biz ilk tanıtılan ve little.BIG tasarımı kullanmayan 8 çekirdekli işlemciler gibi bu çekirdeklerin asla ama asla aynı anda çalışmayacağını öngörmekteyiz. Lakin işlemci oldukça fazla ısınacaktır. Bu noktada üreticiler işlemcinin soğuması için bir donanım geliştirmediği sürecede 10 çekirdek asla aynı anda performans göstermeyecektir.

Peki siz 10 çekirdekli yeni işlemci ile ilgili ne düşünüyorusnuz?

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir