Haberler

Türk öğrenci oy pusulası ve mühürü tarihe gömecek bir yazılım geliştirdi!

Başkent Üniversitesi öğrencisi Mert Cankart, seçmenin oyunu parmak iziyle elektronik ortamda kullanmasını sağlayan yazılım geliştirdi.

Teknolojinin gelişmesiyle bazı ülkelerin oy verme işlemini artık elektronik ortamda yapmaya başladıklarını görüyoruz. Ülkemizde halen kağıt oy pusulası ve mühür ile yapılan seçimleri eletronik ortama taşıyacak bir gelişme yaşandı.

Başkent Üniversitesi öğrencisi Mert Cankart, seçmenin oyunu parmak iziyle elektronik ortamda kullanmasına olanak sağlayan geliştirdi. Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cankat’ın, bitirme projesinde danışmanı Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Dikmen’in desteğiyle güvenli bir oy kullanma sistemi tasarladığını belirterek bu sistemin gümrüklerde pasaport kontrollerindeki parmak izi sistemlerine benzediğini söyledi.

1433541573_img20150606005455.jpg

Sistemde, parmak izinin bir okuyucu tarafından alındığını ve seçmenin belirlediği 6 haneli bir PIN numarası ile şifrelenerek sistemin veri tabanında saklandığını kaydeden Dengiz, “Böylece seçmenlerin parmak izi, güvenlik kontrolü için kullanılmış oluyor.  Oy verme yaşına gelmiş seçmenlerin parmak izi güvenlik kontrolü olarak kullanılabiliyor. Böylece bir sonraki seçimde aynı seçmen, bir kez daha oy kullandığında güvenliği test edilmiş olacak” dedi.

Dengiz, sistemle seçmenin, parmak izinin alınmasının ardından tüm parti isim ve logolarının yer aldığı pencereden istediği parti logosunu tıklayacağını belirterek, “Bu işlemin ardından seçmenin verilen oyla bağlantısını koparacak bir güvenlik duvarı çıkacak. Böylece seçmenin hem geçerli oy kullanması sağlanacak hem de hangi partiye oy verdiği belli olmayacak” dedi. 

Öte yandan Prof. Dr. Berna Dengiz, oy verme süreci tamamlandığında sonuçların, tasarlanan internet sitesi üzerinden herkesin görebileceği şekilde yayımlanacağını sözlerine ekledi. 

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir