Haberler

Artan hack olaylarına karşın Çin’den ilk mektup geldi!

Ülkemizde yapılan protestolar ve Çin’in devlet sitelerine karşı başlatılan hack olaylarının ardından Çin’den Türkiye’ye ilk mektup geldi.

Doğu Türkistan’da müslüman uygur Türklerine yapılan zülmün ardından son bir haftadır Türkiye’de yapılan protesto gösterileri ve Türk hackerların Çin hükümet sitelerine yönelik yaptıkları saldırılar Çin’de bomba etkisi yaratmışa benziyor. Yaşanan gösteriler ve hack olaylarından sonra Çin’den biraz tehdit içeren bir mektup geldi. 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin demir-çelik sektöründe (maden çıkarma dahil) faaliyet gösteren Sinosteel isimli devlet şirketinin Türkiye temsilcisi Li Song, aralarında iş ortaklarının da bulunduğu bazı çevrelere mektup gönderdi. Song, mektubunda şu sözlerle sitemde bulundu.

Asılsız haberlere inanmayın. Hükümet, Müslümanların Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde oruç tutma, ibadet için toplanma, iftar ve benzeri etkinlikleri yapmalarına engel olacak hiçbir şeye izin vermez. Hiçbir devlet makamı, sosyal kuruluş veya şahıs, vatandaşları bir dine inanmaya veya inanmamaya zorlayamaz. Sincan’da Müslümanlar, ramazan ayı boyunca ve her zaman huzur içinde yaşam sürdürmektedir.

Öte yandan Türk-Çin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Necati Abacıoğlu yaşanan saldırıların ardından ülkemizde bulunan Çinli misafirlerin sokağa çıkmaktan korktuğunu belirterek olayların bu şekilde devam etmesi halinde ticari ilişkilerin tehlikeye girebileceğini söyledi.

1436425179_img20150709034825.jpg

2013’te Almanya’yı geçerek Türkiye’nin en çok ithalat yaptığı ikinci ülke konumuna yükselen Çin 24.9 milyar dolarla, enerji ithalatı nedeniyle lider olan Rusya’nın sadece 300 milyon dolar gerisinde bulunuyor. Türkiye’nin Çin’den tüketici elektroniği ithalatı bilinen bir gerçek. Ancak Türkiye’deki elektronik üretiminde de ara malında kilit rol oynuyor. İletişim ve eğlence amaçlı elektronik eşya üretiminde kullanılan ithal parçaların yarısı Çin’den alınıyor. Türkiye, Çin’in toplam ihracatında yüzde 1.06’lık bir paya sahip. Çin, maden ithlatında mermerin yüzde 52’si ve kromun yüzde 14’ünTürkiye’den alıyor.

Li Song’un gönderdiği mektubun tam metnine yukarıdaki görselden göz atabilirsiniz. 

Editörlüğü bir kenara bırakıp vicdani olarak içimizden geçenleri söylemek isteriz. Sürekli Ramazan ayının hatırlatıldığı mektupta, Ramazan ayı öncesinde yaptığınız zülmü ve sonrasında yapacağınız zülmü nereye sığdıracaksınız sayın Li Song? Kesinlikle tüm Çin Halk Cumhuriyetini bu zülme dahil edemeyiz. Ancak kurunun yanında yaşında yandığı dünyamızda nufusunuz dünya nufusunu ikiye katlasada, mazlumun tek göz yaşında hepiniz boğulursunuz!

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir