NVIDIA hava tahminlerinde İsviçre Meteoroloji ve Klimatoloji MeteoSwiss Federal Servisi’ne yardımcı olacak.

Donanım üreticisi NVIDIA Corporation, meteoroloji alanına adım atmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda NVIDIA, İsviçre Meteoroloji ve Klimatoloji MeteoSwiss Federal Servisi ile işbirliğine gittiğini duyurdu. 

NVIDIA Tesla K80 grafik hızlandırıcı işlemcilere sahip hava tahmin bilgisayar sisteminin kullanılabilirliği dünyada bir ilk olacak. Bu hizmet önemli ölçüde hava tahminlerinin kalitesini artıracak. Böyle bir bilgisayar kısa menzilli tahminler için 3, orta menzilli tahminler için 2 kat daha fazla yüksek çözünürlük sunan hava tahmin modelleri oluşturabilecek. Buna ek olarak, bu sistem mevcut MeteoSwiss sisteminden çok daha ekonomik ve daha uzun ömürlü olacak.

1442348734_img20150915232232.jpg

NVIDIA Tesla K80 GPU’ları yağış miktarı, süresi ve yer tahmini de dahil olmak üzere MeteoSwiss altyapısı ile sadece 5 günlük yapılabilen tahminleri çok daha kapsamlı tahmin edebilecek. Görsel olarak sistemin işleyişi yukarıdaki şekillerde görülebilir.

İsviçre Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi Direktörü Profesör Thomas Schultes,  ” Şu an kullanılan sistemle çok kısa bir süre içinde hesaplamalar yapmakta zorluklar çekilmekte. Ancak NVIDIA ile yaptığımız işbirliğiyle yeni sistem meteorologların hızlı bir şekilde yüksek çözünürlükte hava tahmin modelleri oluşturmasına olanak sağlayacak. Ayrıca sonuçların doğruluğu ile güvenin artacağını düşünüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir