Haberler

Bill Gates artık dünyanın en zengini değil! İşte yeni zengin

İspanyol tekstil devi İnditex’in patronu Amancio Ortega, Bill Gates’i koltuğundan etti.

Amerikan ekonomi dergisi Forbes dünyanın en zengin 10 kişisini açıkladı. Microsoft’un kurucu Bill Gates uzun bir aradan sonraki sıralamada ikinciliğe geriledi. Forbes’un gerçek zamanlı servet takibi endeksine göre, dünyanın en zengini koltuğuna, Zara‘nın da sahibi olan İspanyol tekstil devi Inditex‘in patronu Amancio Ortega oturdu. Amancio Ortega bir önceki listede dördüncü sırada yer almıştı.

1445624462_list.jpg

Ortega’nın “dünyanın en zengin adamı” olarak haberde yer almasının ardından İnditex’in borsadaki hisselerinin tarihinin en yüksek seviyesine çıkarak, rekor kırdığı görüldü.

79 yaşındaki İspanyol iş adamının varlığı 78 milyar 900 milyon dolar olarak gösterilirken, 2’nci sıradaki Bill Gates’in 78 milyar 100 milyon dolarlık serveti olduğu açıklandı.

1975 yılında Zara firmasını kurarak tekstil sektörüne giren Amancio Ortega, sıfırdan başladığı işi kısa sürede büyüterek 1984 yılında ilk lojistik merkezini açtı. Zara, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Stradivarius, Zara Home, Uterqüe, Pull and Bear firmalarını bünyesinde bulunduran Inditex, 88 ülkede 6 bin 700’den fazla mağazada 140 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir