Haberler

4K TV’lerin kullanım oranı artıyor

Yapılan son araştırmaya göre 4K Ultra HD çözünürlüklü TV’lerin kullanım oranı önümüzdeki birkaç yıl içerisinde artmaya devam edecek.

4K TV’lerin fiyatında yaşanan düşüş kullanım oranlarını önemli ölçüde artırdı. IHS tarafından yayınlanan rapor ise önümüzdeki birkaç yıl boyunca 4K TV’lerin kullanım oranlarında artışın devam edeceğini gösteriyor.

IHS tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 2019 yılında 4K TV’ler en fazla Amerika’da kullanılacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Amerika’daki hanelerin %34’ünde 4K Ultra HD çözünürlüklü televizyonlar kullanılıyor olacak. 

1449899023_4k-tv.png

4K TV’lerin kullanım oranı artıyor

4K TV’lerin üretim hattının artması ve yaşanan fiyat düşüşü Avrupa Kıtası’nda da kullanım oranlarını artırıyor. 2019 yılına kadar 4K TV’ler Avrupa’da en fazla %32 oranla İsveç’te kullanılacak. İsveç’in ardından %31 pazar payıyla İngiltere geliyor.

Araştırmanın en ilginç noktasına değinecek olursak; 4K TV üretimi ve 4K yayında ileri bir noktada olan Japonya’da Ultra HD TV kullanımı 2019 yılında sadece %14 seviyesinde olacak. Garip bir durum ancak araştırma şirketine göre Japon hanelerde HD ve Full HD TV’ler yeni ve halkın hızlı bir şekilde 4K TV’lere geçiş yapması pek olası görünmüyor.

Çin’de ise 4K TV kullanım oranı 2019’da %24 seviyesine ulaşacak. Özellikle Xiaomi ve Hisense gibi üreticilerin uygun fiyatlı 4K TV’leri pazara ciddi katkı sunacak. 

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir