CDN (Content Delivery Network), sunucunuz üzerinde yer alan statik dosyaların tüm dünyadaki sunucularda kopyasının bulundurularak, sitenize girecek kişiye coğrafi olarak en yakın sunucuyu yönlendirilerek sunulmasını sağlayan servistir.

CDN

CDN Servisi

CDN, servisini biraz daha detaylı şekilde açıklayacak olursak; web sitenizin normal şartlarda sunucusu tek bölgede yer alır. Örneğin Türkçe yayın yapan küçük ve orta ölçekli web sitelerinin büyük bir kısmı yalnızca Türkiye’deki sunucu üzerinde dosyalarını barındırır. Bu durum Türkiye kullanıcıları için bir sorun teşkil etmez fakat sitenize uluslararası kullanıcılar ulaşmak istediğinde coğrafi olarak uzaklık ve verinin iletim yavaşlığı nedeniyle Türkiye’deki kullanıcılara göre sitenizin hızı ortalama 4 ve maksimum 10 kat daha yavaş olacak şekilde kullanıcıya yansıyacaktır.

CDN servisi kullandığınızdaysa web sitenize Amerika’dan ulaşmak isteyen bir kullanıcıya mümkünse Amerika’daki sunucudan statik dosyalar gönderilecek ve böylece çok daha kısa süre içerisinde dosyaların indirilmesi ve sitenizin görüntülenmesi sağlanacaktır.

CDN Kimler için Uygundur?

CDN servisi yalnızca büyük ölçekli web siteleri baz alarak geliştirilen servislerden değildir. Web sitenizin ölçeği her ne olursa olsun hem sunucu yükünüzü azaltmak hem de kullanıcılara uluslararası anlamda yüksek süratli erişim sunmanız için CDN servisini kullanmanız size büyük avantajlar katabilir. Günümüzdeyse CDN’den faydalanan sitelerin büyük kısmını; habersiteleri, oyun siteleri, global anlamda yayın yapan siteler, trafiği çok yüksek olan web siteleri oluşturuyor.

CDN’in Avantajları Nelerdir?

  • Hız artışı: CDN servisini kullanmaya başlamanızla birlikte sitenizde gözle görülür hız artışı olacaktır. Bu durum kullanıcılarınızın sitenizi sevmesinde önemli role sahipken yeni ziyaretçiler elde etmeniz için de makul bir sebep.
  • SEO: Google yalnızca kaliteli web siteleriyle ilgilenmez, ayrıca Google’ın odağında daha hızlı servis sunabilen web siteleri de vardır. CDN kullanarak web sitenizi iyileştirmeniz SEO performansınızı arttırarak size rakipleriniz karşısında önemli bir artı kazandıracaktır.
  • Güven Oyu Kazandırır: İlgilendiğiniz ürünü satın almak için girdiğiniz e-ticaret sitesinin sayfa üzerindeki tepkilerinize en yavaş şekilde tepki verdiğini düşünün. Bu ticaret sitesini kullanarak yine de ürün satın almak ister miydiniz? Muhtemelen istemezdiniz, o halde aynı senaryoyu kendiniz için de düşünmekten geri durmayın.
  • Sunucu Yükünü Azaltır: Çok yüksek ve farklı bölgeden alınan trafikler sunucunuzu meşgul eder böylece kaynaklarınızın daha çok tüketilir ve teknik yavaşlama problemleri ortaya çıkar. Oysa CDN servisi sunucunuz ve sizin yükünüzü azaltır.

CDN Kurulumu

CDN kurulumu oldukça basit bir işlemdir ve kurulumunuzu tamamlamanız için temel seviyede web bilgisine sahip olmanız yeterlidir. Elbette hangi CDN servisini hangi sistemle kullanacağınıza göre kurulumun yönü de tamamen değişir. Çoğu zaman CDN servisi sunan firmalar, WordPress için eklenti vb. destekler sunarken CDN kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz de bir panel meydana getirirler. Bu panel ve kendi web sitenizin bilgilerini kullanarak bir CNAME kaydıyla birlikte kısa sürede CDN kurulumunuzu servis sağlayıcınızın vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda kurabilirsiniz.