Haberler

Apple’a ‘bellek yetersizliği’ davası açıldı!

Apple’ın yeni iOS 8 işletim sisteminden şikayetçi olan iki Amerikalı kullanıcı, şirket aleyhine dava açtı.

Paul Orshan ve Christopher Endara adındaki kullanıcılar Apple’ı, işletim sisteminin cihazların hafızalarında çok yer kaplamasını kullanıcılara bildirmemekle suçluyor.

ABD’nin Miami kentinde yaşayan Paul Orshan ve Christopher Endara’ın dava dosyasında, kullanıcılara verilerini saklamaları için yeterli alan bırakılmadığı ve ürün tanıtımlarında vaat edilenden daha az belleğin kullanabildiği öne sürüldü. Ayrıca dava dilekçesinde iOS 7’den İOS 8’e güncellenen cihazların, 1,3 gigabyte bellek kaybına neden olabildiği bilgisi de yer alıyor. 

1420292324_img20150103153806.jpg

iOS 8’in bellekte kapladığı alan, hafızanın hemen dolmasına neden oluyor ve kullanıcıları ücretli iCloud depolama sistemine üyeliğe yönlendiriyor. Apple’ın davada suçlu bulunması halinde şirketin birçok kullanıcıya milyonlarca dolar tazminat ödemesi gündeme gelebilir.

iOS 8’in son güncellemesi Eylül ayının sonlarına doğru çıkmış ancak ilk sürümünde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’larda arama yapılmasını engellediği için Apple sürümü geri çekmek zorunda kalmıştı. Sorunlar giderildikten sonra güncelleme tekrar kullanıcılara sunulmuştu. Apple çıkardığı sorunlu güncelleme için halktan özür dilemiş ve bu durumdan sadece 40 bin kişinin etkilendiğini söylemişti.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir