Haberler

Facebook’un başı ailelerle büyük dertte

Facebook çocukların online alışverişleri sebebiyle toplu davalarla karşı karşıya.

ABD’de bir federal yargıç Facebook şirketinin ebeveynlerinin izni olmadan çocukların Facebook sitesinde para harcamaları durumunda paranın ailelerine iadesi talebini haklı buldu. Bu davadan cesaret alarak yola çıkan diğer mağdur aileler, sosyal medya devinin ülke çapında toplu davalarla yüzleşerek zor durumda kalmasına neden olabilir.

Kaliforniya San Jose Bölge Yargıcı Beth Labson Freeman, Salı günü Facebook’un küçüklerin site üzerinden online işlemleri yapabilmesinin yöntemlerini değiştirmesi gerektiği yönünde karar verdi. Bu iddia ile dava açacak kişi sayısının yüz binlerce olduğunun tahmin edildiğini söyleniyor.

Hakim ayrıca, ABD Yüksek Mahkemesinin bir emsal altında bir grup olarak iade için karar vermeyeceğini, davacılar lehine karar verilecek herhangi bir iadenin davadan davaya değişeceğini ama yine de tek tek iade talebinde bulunulabileceğini söyledi.

1426144139_facebook-eye2459156b.jpg

Facebook avukatları davaların haksız olduğuna inandıklarını ve kendini savunmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Facebook davacıların iddialarının çok mantıksız olduğunu söyledi ve Facebook sözleşmelerinin çok açık olduğunu ve ellerine ulaşan bir emir olmadığını söyledi.

Ama aileler Facebook’un yargının eksikliğini kullanarak çocuklardan çıkar sağlamakla suçladı. Bu çocuklar internetten yanlış bir yöntemle bir şeyler satın aldığında hukuk devletinin görevinin anne ve çocuklarını korumak olduğunu söylediler.

Facebook şüphesiz bazı küçüklerin kredi veya banka kartı ile alışveriş yapmasına devam etmesini isteyebilir ama ailelerin Facebook’un, politikalarının yasaya uymasını talep etmek için dava açmasını engellemek ya da böyle bir arzuyu kullanma izni yok,” dediler

Hakim kararında “Bu çocuklar internetten yanlış bir yöntemle bir şeyler satın aldığında hukuk devletinin görevinin anne ve çocuklarını korumak olduğunu” söyledi. Dava iki çocuk ve ebeveynleri tarafından getirildi.

Çocuklardan birine annesi “Ninja Saga” oyununda kendi kredi kartından 20 $ harcama izni verdi ama sonra çocuk başka alımlar için birkaç yüz dolar daha harcadı. Diğer çocuk ise ailesinin izni olmadan anne ve babasına ait bir bankamatik kartı ile 1059 $ harcadı.

Facebook’a kaydolmak için  en az 13 yaşında olmanız gerekir. Davacı ailelerden birinin avukatı olan JR Parker “Biz karardan dolayı çok mutluyuz. Facebook ve diğer işletmeler arasındaki fark, Facebook’un her kullanıcının gerçek yaşını bildiği halde çocuklar paralarını harcamak için istediğinde, yetişkin kullanıcılarla aynı davranıyor olmasıdır.” Diye konuştu.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir