Haberler

AMD Yeni nesil R-Serisi işlemcileriyle liderlik koltuğuna oturdu!

Yeni Tümleşik Tek Yongalı Ürünler Üstün Grafik Performansı ve İlk Defa DDR4 Bellek Desteği Sağlıyor

AMD, bilgi ekranları, perakende bilgi ekranları, tıbbi görüntüleme, elektronik oyunlar, medya depolama ve haberleşme ile ağ uygulamaları ile ilgili tümleşik uygulama pazar gereksinimlerini hedefleyen geniş bir yelpaze üzerinde performans liderliğini getiren yeni AMD Tümleşik R-Serisi SOC işlemcilerini duyurdu. Tümleşik ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanan işlemcilerde en yeni AMD 64-bit x86 CPU çekirdeği (“Excavator”), üçüncü nesil Graphics Core Next GPU mimarisi ve daha düşük enerji tüketimi sağlayan en modern güç yönetimi bulunuyor. Bu AMD yenilikleri ve teknolojileri bir araya geldiğinde gelecek nesil tasarımlar için sektör lideri grafik performansını ve önemli tümleşik özelliklerini sağlıyor.

Tek yongalı yonga üzeri sistem (SoC) mimarisi, AMD müşterilerine ve çok sayıda üçüncü taraf geliştirme platformu sağlayıcısına basitleştirilmiş, küçük ana kart ve sistem tasarımı imkânı verirken, 4K video oynatma konusunda donanım hızlandırmalı kod çözme yeteneği ile birlikte müthiş grafik ve multimedya performansı sağlıyor. Sağlam bir çevresel destek ve ara yüz seçenekleri, sektördeki ilk Heterojen Sistem Mimarisi (HSA) 1.0 sertifikasyonu için tasarlanmış lüks seviye AMD Radeon™ grafik yongaları ve son teknoloji DDR4 bellek desteğine sahip yeni AMD R-Serisi SOC geniş bir pazar ve müşteri yelpazesine hitap ediyor.

1445514429_1445511577157360cmerlinfalcontouch6k.jpg

Sektör Lideri Grafikler

Yeni nesil AMD Radeon™ grafiklerinin yanı sıra yonga üzerine Tümleşik edilmiş en güncel multimedya teknolojisine sahip AMD Tümleşik R-Serisi SOC iyileştirilmiş GPU performansı ve 4K kod çözme ve DirectX® 12 için Yüksek Verimli Video Kodlama (HEVC) desteği sağlıyor. Yeni AMD Tümleşik R-Serisi SOC, 2. Nesil AMD Tümleşik R-Serisi APU ile kıyaslandığında yüzde 22 daha fazla GPU performansı ve grafik ağırlıklı testlerde Intel Broadwell Core i7 işlemciye karşı yüzde 58 avantaj sunuyor. Entegre edilmiş AMD Radeon™ grafik kartının özellikleri şöyle:

  • Sekiz hesaplama ünitesi ve iki grafik işleme bloku
  • GPU saati 800MHz hızına ve sonuçta 819 GFLOPS’a çıkabiliyor
  • DirectX 12 desteği

Tam HSA Desteği

Yapay zekâ, tıbbi görüntüleme ve bilgi ekranları gibi çeşitli sektörlerdeki müşteriler genelde işlem ağırlıklı, paralel işleyen algoritmalara ihtiyaç duymaktadır. HSA, paralel bilgi işlem motoru olarak GPU’nun performansını ve enerji verimini ortaya çıkaran standartlaştırılmış bir platformdur. Geliştiricilerin günümüz SoC yongalarındaki donanım kaynaklarını daha kolayca ve verimli olarak kullanabilmelerini böylece uygulamaların çeşitli platformlar üzerinde daha hızlı ve daha düşük enerjiyle çalışabilmelerini sağlar. AMD Tümleşik R-Serisi platformu, CPU ve GPU arasındaki performansı dengeleyen HSA uygulamasına tamamen uyumludur. Heterojen Birleşik Bellek Mimarisi’nin (hUMA) güçlendirilmesi gecikme sürelerini azaltıyor ve performansı arttırmak üzere hem CPU, hem de GPU‘ ya en üst seviyeye bellek erişimini sağlıyor.

Tümleşik Sistem Çözümler İçin Tasarlandı

AMD Tümleşik R-Serisi SOC mimarisi tümleşik sistem müşterileri göz önüne alınarak tasarlanmış olup endüstriyel sıcaklık desteği, ECC’li (Hata Düzeltme Kodu) çift kanal DDR3 veya DDR4 desteği, Secure Boot (Güvenli Açılış) gibi özelliklere ve bir dizi tümleşik ihtiyacı karşılamak üzere çok çeşitli işlemci seçeneklerine sahiptir. Ayrıca, yapılandırılabilir termal tasarım gücü (cTDP) daha fazla esneklik amacıyla tasarımcıların TDP’leri 12W ile 35W arasında 1W aralıklarla ayarlayabilmesine izin verir. AMD Tümleşik R-Serisi SOC aynı zamanda 2. Nesil AMD Tümleşik R-Serisi APU ile kıyaslandığında yüzde 35 daha düşük karbon ayak izine sahiptir, böylece küçük form faktörü uygulamaları için mükemmel bir tercih haline gelmektedir.

En önemli özellikleri ve teknik değerleri şöyle:

  • Hızları DDR4-2400 ve DDR3-2133’e çıkabilen ve 1.2V DDR4 ve 1.5V/1.35V DDR3 destekli, Hata Düzeltme Kodu’na (ECC) sahip çift kanallı 64-bit DDR4 veya DDR3’lü ilk tümleşik işlemci
  • Bu işlem için özel olarak üretilmiş AMD Güvenli İşlemcisi, AMD Donanım Onaylı Başlatma (HVB) özelliğine sahip olup güvenli açılışı destekler; x86 çekirdeklerini başlatmadan önce güvenilir açılış ortamını başlatır
  • PCIe® Gen3 USB3.0, SATA3, SD, GPIO, SPI, I2S, I2C, UART içeren yüksek performanslı Tümleşik FCH

AMD Tümleşik R-Serisi SOC sektörde başı çeken on yıllık uzun ömürlü tedarik güvencesi sağlıyor. İşlemciler Microsoft® Windows® 7, Windows® Embedded 7 ve 8 Standard, Windows® 8.1, Windows®’u destekliyor.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir