Haberler

Microsoft küfürbaz Tay’ı için özür diledi!

Microsoft, hayal kırıklığı yaratan yapay zeka sohbet botu için özür mesajı yayınladı.

Microsoft, kullanıma sunduğu ve ertesi gün aniden çevrimdışı bırakmak zorunda kaldığı yapay zeka sohbet botu Tay tarafından oluşturulan “istenmeyen saldırgan ve yaralayıcı twitler için derinden üzgünüm” diye açıklama yaptı.

İlginizi çekebilir>>>Microsoft'un Tay'ını küfürbaz yaptılar!

Microsoft Research başkan yardımcısı Peter Lee tarafından Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında, “bizim ilke ve değerlerimiz ile çelişen ve kötü niyetli hale gelen Tay botunu mühendisler ve yazılımcılarımızla daha iyi planlama yaptıktan sonra geri getireceğiz.” diye yazdı.

 1458847709_tayy.jpg

Microsoft Çarşamba günü 18-24 yaş arası kullanıcılarla Twitter Kik ve AI platformları üzerinden kullanıcılarla karşılıklı iletişim kurmayı amaçlayan bir Chatbot olan Tay’ı tanıttı.

Tay, ilk gün içerisinde 40 milyondan fazla kullanıcı ile etkileşime girdi ve oldukça iyi benimsendi.

Ama kısa bir süre sonra Tay, kötü niyetli kullanıcılar tarafından öğretilen çılgınca uygunsuz ve kınanması gereken kelime ve görüntüleri kullanmaya başladı.

Ve başta Twitter olmak üzere sosyal medya üzerinden gelen tepkiler ve Tay’ın küfürbaz ırkçı ve saldırgan karşılıklar verdiği için eleştirilmesinin ardından,  kullanıma açıldıktan bir gün sonra çevrimdışı olmak zorunda kaldı.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir