Haberler

Girişimciliği en çok erkekler konuşuyor

Sosyal medyada girişimciliğin anahtar sözcüğü: ‘Mucit’ oldu.

Türk teknoloji şirketi Proline’ın Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilenOnline Müşteri İlişkileri Yönetim Platformu MeaMinds’ın,1 Kasım 2014 – 30 Aralık 2014 tarihleri arasında yaptığı sosyal medya analizi, kullanıcıların “girişimcilik” üzerine paylaştığı mesajları mercek altına aldı.

Girişimci=Mucit

MeaMinds’ın analizine göre, Facebook, Twitter ve Google+ kullanıcılarının girişimcilik hakkında yazdığı 30 binin üzerindeki mesajda en çok kullanılan sözcük “mucit” (%30) oldu. Mucit sözcüğünü “inovasyon” (%15) ve “girişimcilik” (%6)  anahtar sözcükleri izledi. Girişimcilik hakkında öne çıkan diğer anahtar sözcükler arasında Bill Gates’in soyadı olan “Gates”, “yenilik” ve “sosyal inovasyon” yer aldı.

Girişimciliği en çok erkekler konuşuyor

MeaMinds, sosyal medyada yazılan mesajların cinsiyet dağılımını da çıkarabiliyor. Platformun yaptığı girişimcilik için anahtar sözcükler analizi, girişimcilik hakkında yazılan mesajların %70’inin erkekler tarafından yazıldığını ortaya koyuyor. Girişimcilik hakkında yazılan mesajların %70’e yakınının masaüstü bilgisayarlar üzerinden yazılmış olması da analizde öne çıkan bir başka önemli bulgu oldu. Mesajların %79’u Facebook üzerinden yayınlanırken, Twitter %20, Google + ise %1’lik dilimi kapsadı.

2011 yılında kullanıma sunulan MeaMinds; Twitter ve Facebook gibi Türk kullanıcılarının yorum yapmak için en çok tercih ettiği sosyal medya mecralarında paylaşılan içerikleri otomatik “olumlu”, “olumsuz”ve “nötr” olarak anlamlandırarak, kurumlara pazar analizi,etki değer analizi,rekabet analizi gibi her markanın ihtiyacına göre farklı raporlamaimkânları sunuyor.

1421676397_meamindsgirisimcilik.jpg

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir