Haberler

Samsung Duyan Eller’in sessiz kahramanı Muharrem Meclis’te!

“Engelsiz Meclis Bilgilendirme ve Tanıtım Töreni”nde, Samsung’un işitme engellilere özel görüntülü çağrı merkezi “Samsung Duyan Eller” iletişim kampanyası filmi kahramanı Muharrem Yazgan da bir konuşma yaptı.

Samsung Electronics Türkiye’nin işitme engellilere özel görüntülü çağrı merkezi hizmeti “Samsung Duyan Eller” için hazırladığı kampanya filminin kahramanı Muharrem Yazgan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce (TBMM) “12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engellileri Günü” vesilesi ile düzenlenen özel törenin konuğu oldu.

Samsung, işitme engelli Muharrem Yazgan’a yapılan sürprizi paylaştığı tanıtım filmiyle () sadece ülke çapında değil, yurtdışında da büyük ses getirmiş, ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreteri Sayın Dr. İrfan Neziroğlu’nun da dikkatini çekmişti.

Kampanyanın yayınlanmasını takiben Dr. Neziroğlu, TBMM’nin 2012’de başlattığı ve her sene kapsamı genişletilen “Engelsiz Meclis” çalışmaları dahilinde, 2015’de gerçekleşecek çalışmalar için Samsung’un bu özel çalışmasından da ilham aldıklarını belirtmişti. TBMM’nin “Engelsiz Meclis” adı altında gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında 2015’de TBMM Çocuk sayfasında (www.tbmmcocuk.gov.tr) yer alan çizgi filmler ile TBMM Genel Kurulu Tutanak Özetleri işaret diline çevrildi (www.tbmm.gov.tr) Ek olarak; TBMM ve diğer kamu kurumları personeline yönelik işaret dili eğitimleri düzenledi.

1431515557_tbmmgenelsekreteridr.irfanneziroglu26setkbaskaniyooniejoungvemuharrem.jpg

TBMM tarafından “12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engellileri Günü”nde düzenlenen “Engelsiz Meclis Bilgilendirme ve Tanıtım Töreni”nde, “Engelsiz Meclis” anlayışı doğrultusunda Genel Sekreter Dr. İrfan Neziroğlu öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verilirken; işaret dili eğitimi mezunlarına da sertifikaları takdim edildi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol, engelli öğrenciler, sporcular, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve sivil toplum kurumları temsilcilerinin de katıldığı törenin özel konukları arasında, Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung ve “Samsung Duyan Eller” iletişim kampanyası filmiyle gerçekleştirilen “Yılın En Duygusal Sürprizi”nin baş aktörü Muharrem Yazgan da yer aldı. 

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung’a teşekkür mektubu

Tören öncesinde Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung’a, TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu tarafından bir teşekkür mektubu takdim edilirken; “Samsung Duyan Eller”in sembolü haline gelen Muharrem Yazgan da törende kısa bir konuşma yaptı.

İşitme Engelli Muharrem Yazgan:

“Engelsiz Meclis projesi, engelli tüm bireylere umut veriyor”

TBMM işaret dili tercümanının etkinlik süresince sahneden çeviri yaptığı törende, TBMM’ye ilham kaynağı olan videonun hikayesini bizzat anlatan Muharrem Yazgan, toplumsal farkındalığın artması ve bilgiye eşit erişim hakkının korunması açılarından “Engelsiz Meclis” projesinin kendisi gibi engelli olan tüm bireylere umut verdiğini belirtti.

TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu:

“TBMM İdari Teşkilatı olarak görevimiz engelliler için hayatı kolaylaştırmak”

TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, TBMM İdari Teşkilatı tarafından son üç yılda “Engelsiz Meclis” adı altında birçok projenin ve bu alanda ilklerin hayata geçirildiğini, Meclis yerleşkesinin binalardan, asansörlere ve otoparklara kadar engelliler için erişilebilir hale getirildiğini, engellilere talepleri halinde refakat hizmeti başlatıldığını, TBMM internet sitesinin görme ve işitme engellilerin kullanabileceği şekilde düzenlendiğini, Meclis’te görev yapan polislerin ve halkla ilişkiler personelinin Engellilerle Doğru İletişim alanında eğitim aldıklarını ve kamu kuruluşlarından ikişer temsilcinin de katıldığı işaret dili eğitimi düzenlendiğini ifade etti. Dr. Neziroğlu, tüm bu projelerin engellilerin görüşünün alınarak hayata geçirilmiş olduğunun altını çizdi.

Engelsiz Meclis Bilgilendirme ve Tanıtım Töreni’nin ardından Joung“Teknolojinin sunduğu imkanlara erişmenin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla pek çok projeye imza atmaktayız. Samsung Türkiye olarak işitme engelli kullanıcılarımızla iletişimimizdeki bariyerleri kaldıracak olan görüntülü çağrı merkezimiz ‘Samsung Duyan Eller’i hayata geçirdik. Ablası Özlem’in yardımıyla Muharrem’e sürpriz yaptığımız kampanya filmimiz, kısa sürede yurt içi ve yurt dışında izlenme rekorları kırdı. Ve ne mutlu bize ki, Türkiye’nin kalbinin attığı TBMM de, “Engelsiz Meclis” şemsiyesi altında, engelleri kaldırmaya yönelik gerçekleştiregeldiği çok değerli çalışmalar esnasında, projemizin iletişiminden de ilham aldıklarını ifade etti. Bu bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı oldu. Biz de Samsung olarak, tüm çalışmalarımız ve çabalarımızla bundan sonra da bu beğeniye ve güvene layık olmaya çalışacağız.”, dedi.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir