Haberler

Duvarlara işeyenlere teknolojik cevap! Video

San Francisco duvarlara işeyenlere karşı teknolojik ve bir o kadar da ilginç bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyindeki ünlü San Francisco şehri en önemli kültürel ve finan merkezi olarak biliniyor. Ancak uzun süredir San Francisco şehri, halka açık yerlerde insanların duvarlara işemesi sorunu ile boğuşuyor. Bu durumdan sıkılan yetkililer idrara karşı teknolojik bir çözüm yoluna gidiyor.

San Francisco‘da 2002’de çıkarılan yasa ile halka açık yerlere işemenin cezası 50 dolar ile 500 doları buluyor. SF Gate‘in haberine göre, bu ceza sisteminden beklenen sonucun alınamaması durumu yetkilileri teknolojik bir çözüm yoluna itmiş. Şehirde insanların sıklıkla tuvalet niyetine kullandığı 9 duar geliştirilen özel bir boya ile boyanmış durumda Bu boya hidrofobik olduğundan sürüldüğü yüzeyin su tutmasını ve geçirmesini tamamen engelliyor. İşte asıl durum bundan sonra başlıyor.

1437919321_img20150726165811.jpg

Boya, su tutmadığından dolayı su ile arasındaki adezyon kuvveti sıfıra inerek bir “etki-tepki” durumu ortaya çıkıyor. Yani kısacası duvara işeyen kişi aynı zamanda kendi üzerine işemiş oluyor. Duvara işeyen kişilerde bu boya sayesinde teknolojik bir cevap almış oluyorlar. San Francisco’da uygulanan bu yeni önlemin idrar suçu işleyenleri caydırması bekleniyor.

Author

AP Yazılım

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir